How to calculate cost per pound

Written by margie english
  • Share
  • Tweet
  • Share
  • Pin
  • Email
How to calculate cost per pound
Calculate an item's cost per pound before you buy. (Scale apples image by jess welter from Fotolia.com)

Determining the cost per pound of an item is a great way to save money and stay on budget. It is particularly important when buying in bulk. Shopping in bulk is a convenient and popular way to save money. However, if you're not careful, you may end up paying more for items you buy in bulk than if you were to buy them in smaller sizes. To make sure you're getting the best deal possible, always calculate the cost per pound of an item before making a purchase.

Skill level:
Easy

Other People Are Reading

Instructions

  1. 1

    Note the cost of the item you are buying. It may be printed on the container or on a sign close to the item.

  2. 2

    Weigh the item. Depending on what you are purchasing, the weight may be printed on the container or you may have to weigh it yourself. If you are purchasing produce, such as apples or grapes, you will probably have to weigh it yourself. Other items, such as cereal, may have the weight printed on the container.

  3. 3

    Divide the cost of the item by the weight in pounds. For example, if you are buying a 5 pound bag of coffee for £16, divide 25 by 5 to find the cost per pound. £16 divided by 5 is £3, so each pound of coffee costs £3.

Don't Miss

Filter:
  • All types
  • Articles
  • Slideshows
  • Videos
Sort:
  • Most relevant
  • Most popular
  • Most recent

No articles available

No slideshows available

No videos available

By using the eHow.co.uk site, you consent to the use of cookies. For more information, please see our Cookie policy.